Oszczędność energii w domu – jak efektywnie zarządzać ciepłem, aby cieszyć się tanim ogrzewaniem domu?

Redakcja

30 października, 2024

Centralne ogrzewanie i produkcja ciepłej wody użytkowej to funkcje odpowiadające za większą część domowych wydatków. Nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na ich obniżenie. Można jednak zastosować sprawdzone optymalizacje, które są w stanie przynieść zadowalające efekty. Jak zadbać o tanie ogrzewanie wody i domu? Sprawdź porady ekspertów marki Saunier Duval.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną,
  • jak zmniejszyć straty energii cieplnej w przypadku c.w.u.,
  • dlaczego warto rozważyć montaż automatyki,
  • dlaczego serwis i konserwacja urządzeń grzewczych są tak ważne.

Tanie ogrzewanie mieszkania w bloku czy domu zaczyna się od zmniejszenia zapotrzebowania

Zużycie energii związane z działaniem c.o. jest wprost związane z zapotrzebowaniem energetycznym budynku. To zapotrzebowanie do pewnego stopnia możemy regulować utrzymywaną temperaturą pomieszczeń, jednak takie działanie ma pewne granice. Poniżej 20℃ większość z nas będzie już odczuwać dyskomfort. Najskuteczniejszym sposobem na tanie ogrzewanie domu jest jego termoizolacja. Budynki o takiej samej powierzchni grzewczej mogą się cechować dwa, a nawet trzy razy mniejszym lub większym zapotrzebowaniem na energię do celów grzewczych, w zależności od technologii ich wykonania. Wymiana stolarki okiennej, gruba izolacja stropu i dachu, podłóg na gruncie, ścian zewnętrznych, zastosowanie rolet zewnętrznych, systemu rekuperacji – te wszystkie działania razem lub osobno, wpłyną na redukcję rachunków za ogrzewanie.

Aby tanio ogrzewać wodę, należy unikać niepotrzebnych strat energii

Podczas realizacji funkcji c.w.u. właściwa efektywność systemu polega na tym, aby możliwie jak największa część wytworzonego ciepła trafiła tam, gdzie jest potrzebna – wprost do punktów poboru. Należy ograniczać wszelkie straty związane z przenikaniem ciepła z instalacji do otoczenia. Tanie ogrzewanie wody ma miejsce wtedy, gdy wszystkie elementy układu są odpowiednio zaizolowane. Jeśli w kotłowni występuje zasobnik c.w.u., to warto zwrócić uwagę na jego klasę efektywności energetycznej. Obecnie na rynku występują zbiorniki w klasach C, B i A. Zbiorniki klasy B i A cechują się niższymi stratami postojowymi niż zasobniki klasy C. Nie bez znaczenia jest także zastosowanie otulin rurociągów o odpowiednich grubościach. Jest to szczególnie istotne w przypadku instalacji cyrkulacji c.w.u., której działanie generuje największe straty ciepła. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) minimalna grubość izolacji cieplnej – materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,035[W/(m × K)] – powinna wynosić 20 mm dla przewodu o średnicy wewnętrznej do 22 mm. Niestety w praktyce bardzo często stosowane są otuliny o grubości wynoszącej zaledwie 9 lub 6 mm.

Straty związane z cyrkulacją c.w.u. należy także ograniczać poprzez zastosowanie programatora czasowego lub alternatywnej formy sterowania (np. poprzez przycisk, włącznik światła w łazience itp.) Zaleca się, aby pompa cyrkulacyjna pracowała wyłącznie wtedy, gdy będzie mieć miejsce pobór c.w.u. W przeciwnym razie urządzenie grzewcze będzie się często i niepotrzebnie uruchamiać w trybie podgrzewu c.w.u. z powodu szybkiego spadku temperatury wody w zasobniku.

Tanie ogrzewanie domu to odpowiednia automatyka i strategia pracy

Połączenie w jednym układzie urządzenia grzewczego, np. kotła gazowego wraz z odpowiednim regulatorem, może wpływać na wzrost efektywności. Za przykład może służyć kocioł Saunier Duval IsoTwin Condens T-26 CS/1. Sam kocioł cechuje się klasą efektywności „A”, co wynika z jego współczynnika sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ηS, który wynosi 94%. To bardzo dobry wynik, ale może być jeszcze lepszy, jeśli wraz z kotłem zainstalujemy regulator klasy VI, np. sterownik pogodowy z funkcją termostatu pokojowego MiPro Sense SRC 720. Dzięki niemu układ zyskuje kolejne 4% do współczynnika ηS, który ostatecznie wyniesie 98%. W ten sposób cały zestaw otrzymuje klasę efektywności energetycznej „A+”.

Innym sposobem na tanie ogrzewanie jest odpowiednia strategia pracy. Główne zastosowanie znajdzie w segmencie pomp ciepła i kotłów elektrycznych. Ich użytkownicy powinni zwrócić uwagę na:

  • Wybór odpowiedniej taryfy energetycznej. Taryfa G12w może pozwolić na ok. 15% oszczędności w porównaniu do taryfy G11
  • Montaż instalacji PV. Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszty eksploatacji pompy ciepła można zredukować o dalsze 30 do 50%
  • Odpowiednie programowanie czasu pracy urządzenia. Np. ładowanie c.w.u. powinno się odbywać w czasie obowiązywania niskiej ceny prądu lub podczas efektywnej pracy instalacji PV. W przypadku taryfy G11 posiadacz powietrznej pompy ciepła powinien unikać jej pracy w porze nocnej. W trakcie dnia panują wyższe temperatury, a co za tym idzie pompa może pracować efektywniej – z lepszym współczynnikiem COP.

Aby cieszyć się tanim ogrzewaniem, trzeba pamiętać o regularnym serwisie i konserwacji

Choć regularna konserwacja urządzeń grzewczych jest kojarzona głównie z zapobieganiem awarii, to ma ona również niebagatelne znaczenie dla efektywności układu grzewczego. Wszystkie parametry deklarowane przez producentów urządzeń grzewczych dotyczą nowych produktów. Podczas ich eksploatacji dochodzi jednak do zanieczyszczenia wymienników ciepła lub komór spalania. Jednym z najczęstszych zanieczyszczeń jest narastająca warstwa kamienia kotłowego. Wszelkie osady utrudniające przekazywanie ciepła powodują wyraźne pogorszenie efektywności. To samo tyczy się zanieczyszczeń w instalacji grzewczej, które mogą powodować np. większe straty ciśnienia, a w konsekwencji większy pobór prądu przez pompy obiegowe.

Dlatego zawsze należy zlecić wykonanie corocznych przeglądów urządzeń grzewczych i dbać o regularne naprawy i konserwacje instalacji.

Jeśli interesuje Cię powyższa tematyka, koniecznie zapoznaj się z poradnikami tworzonymi przez specjalistów marki Saunier Duval dostępnymi na stronie producenta.

Materiał promocyjny.

Polecane: