Jak dbać o meble?

Redakcja

17 stycznia, 2024

Aby meble służyły nam jak najdłużej i pozostawały przez cały czas w świetnej kondycji, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Dbanie o meble to przede wszystkim ich prawidłowy montaż, użytkowanie ich zgodnie z wytycznymi producenta (dotyczącymi na przykład unikania kontaktu powierzchni z wodą) oraz regularne czyszczenie z użyciem dedykowanych preparatów.

Jak dbać o meble lakierowane?

Meble lakierowane na czas montażu, często pokrywane są folią zabezpieczającą, po jej zdjęciu przez około miesiąc, powierzchnia jest szczególnie narażona na urazy mechaniczne. Pierwsze mycie powinno być wykonane za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry oraz wody z mydłem. Do kolejnego czyszczenia również można używać wody z mydłem, a cały proces wykończyć środkiem do mycia szyb. Na meblach lakierowanych nie mogą być stosowane środki ścierne, ostre ściereczki, magiczne gąbki ani preparaty, w których składzie znajduje się alkohol i aceton.

Jak dbać o meble skórzane?

Meble skórzane należy regularnie odkurzać na sucho, używając do tego szmatki, która absorbuje kurz. Skóry ciemne warto raz na jakiś czas przetrzeć lekko wilgotną ściereczką, trzymając się zasady, przesuwania jej od szwu do szwu, by nie powstawały zacieki. Meble skórzane wymagają również co jakiś czas natłuszczenia i konserwowania. Dzięki takim zabiegom skóra nie będzie pękać, a ewentualne zabrudzenia nie będą jej przenikać.

Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane należy regularnie odkurzać, używając miękkiej końcówki i średniej mocy odkurzacza. Warto również zwrócić uwagę, by mebel ustawiony został w taki sposób, by promienie słoneczne nie padały wyłącznie na jego część i nie zmieniały nasycenia koloru. Ewentualne plamy należy usuwać jak najszybciej, odsączając, a nie wcierając ich w materiał. Raz na jakiś czas warto też skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem mebli tapicerowanych.  

Jak dbać o meble fornirowane?

Meble fornirowane nie mogą być natłuszczane ani polerowane, tłuste substancje pozostawiają na ich powierzchni trwałe ślady. Do czyszczenia mebli tego typu można używać miękkiej ściereczki lekko zwilżonej wodą lub dedykowanego fornirowi mleczka. Powierzchnię należy myć ruchami okrężnymi, a po umyciu dokładnie wycierać suchą ściereczką, zwracając szczególną uwagę na krawędzie.

Polecane: